Filtre Kahve Yapımında Kullanılan En İyi Ekipmanlar ve Yöntemler

Filtre Kahve Yapımında Kullanılan En İyi Ekipmanlar ve Yöntemler

En Popüler Filtre Kahve Ekipmanları

Söz konusu filtre kahve yapmak olduğunda kullanabileceğiniz ekipman sayısı oldukça fazladır. En yaygın kullanılan filtre kahve ekipmanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kahve öğütücüler: Kahve çekirdeklerinin öğütülmesinde kullanılan bu ekipman, özellikle kendi karışımını hazırlamak isteyenler için birebirdir. Öğütücü sayesinde kahve çekirdeklerini taze bir şekilde öğüterek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Ayrıca, eğer filtre kahve yaparken birden fazla ekipmana başvuruyorsanız, kahve öğütücü sayesinde kahvenizi her ekipmana uygun şekilde öğütebilirsiniz.
  • Kahve filtresi: Kağıt ya da metalden üretilen kahve filtreleri, öğütülmüş kahvenin suya karışmasını engeller. Yağ ve kahvenin içindeki çeşitli partikülleri de tutan kahve filtre kağıdı, filtre kahve yapımının olmazsa olmaz bileşenidir. Her ne kadar metal filtreler daha sürdürülebilir bir seçenek olsa da kağıt filtrelerin sahip olduğu tutuculuğa sahip değildir.
  • Dijital tartı: Kullandığınız kahve miktarı, filtre kahve yaparken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler arasındadır. Dolayısıyla, kahvenizi hazırlamadan önce tartmak için hassas bir dijital tartı alabilirsiniz.

Filtre Kahve Yapımında Kullanılan Yöntemler

Filtre kahve yapımında çok sayıda makineye ve yönteme başvurulur. En yaygın yöntemler ise French Press, Chemex, V60 ve Moka Pot filtre kahve hazırlama yöntemleridir. Aşağıda, bu yöntemler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

French Press

En klasik filtre kahve ekipmanları arasında yer alan French Press, 1800’lü yıllara kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Genelde iri taneli kahve ile kullanılan bu ekipman, oldukça basit bir mekanizmaya sahiptir. French Press’in ana bileşenleri bir cam hazne, bir piston mekanizması ve bir de metal filtredir. 

Cam haznenin en altına serilen filtre kahve, üzerine sıcak su dökülmesi ile demlenir. Kahve demlendikten sonra piston aşağı doğru ittirilerek çözünmeyen kahve çekirdeklerinin ve tortunun altta kalması sağlanır. Genel olarak berrak ve yumuşak içimli bir filtre kahve yapmayı sağlayan French Press, daha geleneksel bir yöntem olması nedeniyle filtre kahve tutkunları tarafından sıkça tercih edilir.

french press ile filtre kahve yapmak

Chemex

1941 yılında geliştirilen Chemex, 3. nesil kahvecilerde yaygın bir şekilde kullanılır. Pratik bir kullanıma sahip olan bu ekipman, damlama yöntemini kullanır. Suyun, kahvenin üzerine yavaşça dökülmesi mantığına dayanan Chemex, kahve çekirdeğinin aromasını tam anlamıyla almak isteyen kahve severlerin başlıca tercihleri arasında yer alır.

Her ne kadar şık ve minimalist görüntüsü nedeniyle çokça sevilse de Chemex, zor temizlenmesi ve çok efor gerektirmesi nedeniyle diğer yöntemlere göre daha az tercih edilir. Elbette, eğer kahve yaparken zaman harcamak sizin için sorun değilse, Chemex sayesinde mükemmel filtre kahveler yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

chemex ile filtre kahve yapmak

V60

Japonya’da geliştirilmiş olan V60, günümüzde en çok tercih edilen filtre kahve demleme yöntemleri arasındadır. İçine filtre konulan V60, kendi haznesinin ya da bir kupanın üstüne yerleştirilerek kullanılır.

V60 yöntemi, bir pour over demleme yöntemidir. Dolayısıyla, öncelikle öğütülmüş kahve çekirdekleri V60’ın içerisine yerleştirilir. Ardından, 90-95 derece sıcaklığındaki su kahvelerin üzerine yavaş ve dairesel hareketler ile dökülür. V60 ile kahve demlerken kahvenizi güzelce tartmaya ve kullanacağınız su miktarını ona göre belirlemeye özen göstermelisiniz.

Popüler bir yöntem olmasına rağmen üretiminin yurt dışında olması V60’ı pahalı bir kahve demleme yöntemi haline getirir. Bu sebeple de V60, kahve demlemeye yeni başlayan ya da bütçesi kısıtlı olan kişilere pek tavsiye edilmez.

v60 ile filtre kahve yapmak

Moka Pot

Filtre kahve yaparken kullanılan bir diğer yöntem olan mokapot, tat ve yoğunluk bakımından diğer yöntemlerden ayrılır. Espressoya yakın bir kahve yapan moka pot, espressodan çok az daha kalın öğütülmüş bir kahve ile kullanılır.

Moka pot, toplamda üç bölümden oluşur. Bunlardan ilki, moka potun en altında yer alan su haznesidir. Onun üstünde, orta kısımda ise kahvenin ekleneceği kahve filtre yer alır. En üst bölüm ise kahve ve suyun toplanacağı haznedir. Bir ocağın üzerine konularak kullanılan moka potta, kahve demlendikçe en üst hazneye çıkar.

Aroma ve yoğunluk bakımından espressoya yakın bir kahve yapan moka pot, yumuşak içimli filtre kahve severler tarafından çok tercih edilmez.

mokapot ile filtre kahve yapmak

En İyi Filtre Kahve Çekirdekleri

Filtre kahve yapımında kullanılan ekipmanları ve yöntemleri öğrendiğimize göre geriye doğru kahveyi seçmek kaldı. Neyse ki Dozze Coffee olarak bu konuda da size yardımcı olmaktayız! Birbirinden çeşitli filtre kahve seçeneklerimiz ile taze kahve çekirdeklerini evinize kadar getiriyoruz!

Bloga dön