Filtre Kahve için Adım Adım Demleme Kılavuzu

Filtre Kahve için Adım Adım Demleme Kılavuzu

Gerçek kahve severlerin favorisi olan filtre kahve, eşsiz aroması ve hafif içimi ile en çok tüketilen kahve çeşitleri arasında yer alır. Filtre kahvenin oldukça kısa sürede geniş bir popülerlik yakalaması, farklı demleme biçimlerinin de ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Eğer ilk defa filtre kahve demleyecekseniz ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz! Dozze Coffee olarak bu içeriğimizde farklı filtre kahve demleme yöntemlerinin nasıl kullanıldığına değineceğiz.

Adım Adım Filtre Kahve Demleme

French Press

En klasik kahve demleme yöntemleri arasında yer alan French Press, oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Diğer filtre kahve demleme yöntemlerine kıyasla biraz daha uzun sürebilen French Press’in en büyük avantajı hem evde hem de profesyonel amaçlı rahatlıkla kullanılabilmesidir.

Adım adım filtre kahve kullanımı şu şekildedir:

 1. Öncelikle, suyunuzu kaynatıp yaklaşık 1 dakika kadar bekleyin – kaynar su kullanırsanız kahveniz yanar ve daha acı bir tat ortaya çıkar,
 2. 15 gram kadar öğütülmüş filtre kahveyi French Press’e koyup üzerine tüm kahveyi ıslatacak kadar sıcak su ekleyip ön demleme yapın,
 3. Yaklaşık 30 saniye süren ön demleme sonrasında 250 mililitre sıcak su ekleyerek kahvenizi 4 ila 5 dakika demlenmeye bırakın,
 4. Kahveniz demlendikten sonra French Press’in pistonunu aşağı doğru iterek kahvenin posasını sıkıştırın,
 5. Kahveyi süzerek bir bardağa boşaltın.

V60 Kahve

V60

Berrak yapılı, yumuşak bir filtre kahve yapmaya yarayan V60, ilk defa Japonya’da ortaya çıkıp yakın zamanda popülerleşmiştir.

Genelde daha tecrübeli kişilerin tercih ettiği V60 yeni başlayanlar için de yeterince basittir. Dolayısıyla, eğer bir V60 makineniz varsa ve ilk defa kullanacaksanız endişelenmenize gerek yok. 

Adım adım V60 ile filtre kahve demleme şu şekildedir:

 1. Öncelikle V60’ı bir kupanın ya da fincanın üstüne oturtun,
 2. Filtre kağıdını yerleştirin,
 3. Sıcak su ile V60’ı ve kupanızı hafifçe çalkalayın,
 4. İnce öğütülmüş 15 gram kahveyi filtre kağıdının üstüne ekleyin,
 5. Sıcak suyu dairesel bir hareketle dökün,
 6. Kahvenin süzülmesini bekleyin, süzüldükten sonra servis edebilirsiniz.

Moka Pot

Filtre kahveden biraz daha yoğun, espressoya yakın bir kahve yapmanızı sağlayan moka pot, en çok tercih edilen filtre kahve makineleri arasındadır. Biraz daha tecrübeli kahve severlere hitap etmesine rağmen öğrenmesi oldukça kolay bir sisteme sahiptir.

Adım adım moka pot kullanımı şu şekildedir:

 1. Moka potun alt haznesine su ekleyin,
 2. Ortada bulunan hazneye kahveyi koyun,
 3. Potu ocağa alıp tüm kahve üst haznede birikene kadar kısık ateşte pişirin,
 4. Tüm su üst hazneye ulaştığında kahvenizi bir fincana ya da kupaya döküp servis edebilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi

En kolay ve az uğraştırıcı filtre kahve demleme yöntemi diyebileceğimiz kahve makineleri ve kahve tanışma setleri, basit mekanizmaları ile hem evde hem de profesyonel ortamlarda kullanım için idealdir. Ev tipi filtre kahve makineleri genelde daha küçük boyutlarda olurken kafelerde kullanılan endüstriyel makineler çok daha büyüktür.

Adım adım filtre kahve makinesi kullanımı şu şekildedir:

 1. Kahve makinesinin su deposuna 250 mililitre su ekleyin,
 2. Makinenin üstünde yer alan filtre bölümüne 15 gram kahve koyun – kağıt filtreli makinelerde öncelikle yeni filtre koymanız, kahveyi ondan sonra eklemeniz gerekir,
 3. Makinenin kapaklarını kapatıp çalıştırın,
 4. Kahve demlenip üste toplandığında servise hazırsınız.

Filtre Kahve Demlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı filtre kahve demleme biçimleri olsa da dikkat etmeniz gereken konular genelde birbirine benzer:

 • Filtre kahve yaparken kaynar su kullanmaktan kaçının. Kaynar suyun kahveye temas etmesi, kahve çekirdeklerinin kavrulup acı bir tat vermesine neden olur. Onun yerine suyunuzu 90 derece civarına gelene kadar soğutun ve öyle kullanın.
 • Demleme için taze kahve kullanmaya özen gösterin. Bu sebeple mümkünse filtre kahvenizi sade alın ya da dikkatli bir şekilde paketlenmiş filtre kahveler tercih edin. Bu konuta yardımınıza yetişen Dozze Coffee, sunduğu kahve çekirdekleri ve taze paketlenmiş öğütülmüş kahve seçenekleri sayesinde taptaze bir filtre kahvenin tadını çıkarmanızı sağlar.
 • Kahvenizi tamamen demlenmeden içmeyin; sabırlı olup kahvenin tamamen demlenmesini bekleyin, böylece filtre kahvenin aromasını tam anlamıyla alabilirsiniz.
 • Eğer kahvenizi kendiniz öğütecekseniz, sahip olduğunuz ekipmana uygun öğütmeye özen gösterin.
Bloga dön