Yumuşak İçimli Filtre Kahve Yapma Yöntemleri

Yumuşak İçimli Filtre Kahve Yapma Yöntemleri

Filtre kahve, günümüzde en çok tercih edilen kahve çeşitleri arasında yer alır. Milyonlar tarafından sevilerek tüketilen bu kahve türü, kahve çekirdeklerinin dikkatli bir şekilde demlenip filtrelenmesi ile yapılır.

Elbette, bu noktada pek çok faktör de elde edilen kahvenin tadını ve aromasını etkiler. Örneğin, filtre kahveyi orta büyüklükte öğütmek veya demleme süresini önerilen aralıkta tutmak, kahvenin daha yumuşak olmasını sağlar. Daha uzun bir demleme süresi ve ince öğütme de kahvenin biraz daha sert bir aromaya sahip olmasına neden olur.

Eğer siz de yumuşak içimli filtre kahve yapma yöntemlerini merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu içeriği okumaya devam edebilir, damak zevkinize uygun filtre kahveyi kolayca yapabilirsiniz.

Yumuşak İçim Kahve Nedir?

Söz konusu kahve çeşitleri olduğunda yumuşak içim ifadesine sıklıkla rastlarız. Peki, yumuşak içim nedir?

Yumuşak içimli kahveler, isimlerinden de anlaşılabileceği üzere daha rahat tüketilebilen gerek aroma gerek tat olarak çok sert olmayan kahveler olarak sınıflandırılır. Miktar ve demleme süresiyle de yakından ilişkili olan yumuşak içim, sert kahve sevmeyen kahve severlerin imdadına yetişir.

Yumuşak İçimli Kahveler Nelerdir?

Elbette, çok sayıda kahve çeşidinin bulunduğunu düşünürsek yumuşak içimli kahvelerin neler olduğunu öğrenmek önem arz eder. En yaygın yumuşak içimli filtre kahve çeşitleri Brazil, Colombia, Arabica ve Honduras kahve çeşitleridir.

Brazil Kahve

Brezilya’ya özgü bir yöresel kahve olan Brazil kahve, yumuşak içim olması ile bilinen kahve çeşitleri arasındadır. Genellikle Arabica çekirdeklerinden üretilen Brazil kahve, en yumuşak içim filtre kahve çeşitleri arasındadır.

Karabiber ve bitter çikolata aromalarını alabileceğiniz Brazil kahve, daha otantik lezzetler arayanlar için de idealdir. Dengeli bir asiditeye ve belirgin bir gövdeye sahip olması da bu kahveyi tercih sebebi haline getirir.

Colombia Kahve

En ideal versiyonu Supremo Medellin olan Colombia kahve, vanilya ve kakao notalarının belirgin olduğu bir kahve çeşididir. Filtre kahve ve espresso yapımında yaygın bir şekilde kullanılan Colombia’nın ustalıklı kavurma işlemi, kahvenin eşsiz bir lezzet yakalamasını sağlar.

Colombia kahvenin sahip olduğu yumuşak içim, onu en popüler ve yaygın yumuşak içim kahve çeşitleri arasına sokar.

Arabica Kahve

Esasında oldukça geniş bir kahve kategorisi olan Arabica kahve, Arabica çekirdeklerinin özenli bir şekilde seçilmesi ve kavrulması ile elde edilir. Has kahve aromasını almak isteyenler için ideal olan Arabica kahve, çeşitli yöntemler ile daha yumuşak içimli bir hale getirilebilir. Doğru demleme süresi, süt ekleme ya da dikkatli bir öğütme süreci, Arabica kahvenin çok daha yumuşak bir içim sunmasını sağlar.

Honduras Kahve

Her ne kadar Brazil ya da Colombia kadar bilinmese de Honduras kahve gerçek kahve gurmelerinin severek tükettiği bir kahve çeşididir. Çikolata ve karamel aromalarının bulunduğu Honduras kahve, yumuşak içimi nedeniyle sert kahve sevmeyen kişilerin başlıca tercihleri arasındadır.

Narenciye asiditesinin hakim olduğu Honduras kahveler, orta gövdeli olup dengeli bir aromaya sahiptir. Bu sebeple, americano, filtre kahve ya da mocha yapmak için ideal bir seçimdir.

Yumuşak İçimli Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Yumuşak içimli kahve yapmak, kendi başına bir sanat olarak tanımlanabilir. Kahveyi ideal demleme süresinde demlemek ve kahve çekirdeklerini dikkatli bir şekilde öğütmek, bu sanatın başlıca incelikleri arasındadır. Gelin yumuşak içimli kahve nasıl yapılır hep beraber öğrenelim!

Filtre Kahveye Süt Ekleyerek Yumuşatmak

Filtre kahveyi daha yumuşak içimli bir hale getirmenin en kolay yollarından birisi kahveye süt eklemektir. Bunun için öncelikle kahvenizi güzelce demlemeli, bir yandan da sütünüzü ılıtmalısınız.

6-7 dakika kadar kahvenizin demlenmesini bekledikten sonra sütü eklemeye hazırsınız. Bir fincana arzu ettiğiniz kadar kahve eklemeli, süt dökecek bir pay da bırakmayı ihmal etmemelisiniz. Ardından, ılık sütü, kahvenin üzerine yavaş bir biçimde dökerek kahvenizi köpürtmelisiniz. Yeterli sütü kahveye ekledikten sonra yumuşak içimli kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz.

Elbette, bu yöntemin sütlü kahve sevmeyen kişiler için ideal olmadığını belirtmekte fayda vardır. Eğer kahvenizi saf haliyle, yalnızca kahve tadı alarak tüketmek istiyorsanız, alternatif yumuşak içimli kahve yapma yöntemlerine göz atabilirsiniz.

Yumuşak İçim Kahve İçin İdeal Demleme Süresi

Kahvenizi ne kadar demlerseniz tadı o kadar sert olur. Bu nedenle, suyun kahveye temas ettiği süreyi iyi ayarlamalı, yumuşak içimli bir kahve istiyorsanız uzun demleme sürelerinden kaçınmalısınız.

Filtre kahve yapmak için bir damlama sistemi kullanıyorsanız, kahvenin yaklaşık beş dakika kadar su ile temas etmesi gerekir. French Press için ise bu süre iki ila dört dakika arasındadır. Soğuk demlemelerde ise bu süre 12 saati geçmektedir.

Kahvenizin yumuşak içimli olmasını istiyorsanız, tavsiye edilen demleme süresini aşmamalı, kahvenizi bir an önce tüketmeye bakmalısınız. Ayrıca, kahve bekledikçe daha sert bir hale geleceği için yaptığınız filtre kahveyi hemen tüketmenizde fayda vardır.

Elbette, demleme süresinin yanı sıra kullandığınız su sıcaklığına da dikkat etmeniz gerekir. Aşırı sıcak su kullanmak, kahve çekirdeklerinin daha çok kavrulmasına sebep olur. Böylece daha kavruk, sert bir aroma elde edersiniz. Bu durumun önüne geçmek ve yumuşak içimli bir kahve yapmak için kahvenizi tavsiye edilen sıcaklıkta demlemeli, aşırı sıcak su kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Yumuşak İçimli Kahve Yaparken Kahveyi Orta Boyutta Öğütmek

Kahve çekirdekleri ne kadar ince öğütülürse elde edilen kahve de o kadar sert olur. Bunu espresso kahveye ve Türk kahvesine bakarak da anlayabiliriz. Oldukça ince öğütülen bu kahve çeşitleri, sert ve acı bir aromaya sahiptir. Dolayısıyla, yumuşak içimli kahve yapmak istiyorsanız kahve çekirdeklerini buna göre öğütmeye özen göstermelisiniz.

Genellikle, orta boyutta öğütülen kahve çekirdekleri tat olarak daha yumuşak bir içim sunar. Eğer evde kendi öğütücünüz varsa, kahvenizi fazla küçük olmayacak şekilde, orta boyutta öğütebilirsiniz. Bunun yanında, eğer Dozze üzerinden kahve sipariş edecekseniz, öğütme tipini kendi makinenize ve damak zevkinize göre seçip siparişinizi buna göre oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

Bloga dön