Filtre Kahvenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Faydası

Filtre Kahvenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Faydası

En sık tüketilen içecekler arasında yer alan filtre kahve; otantik tadı ve yumuşak içimi ile ön plana çıkar. Bu çok sevilen kahve çeşidi, arkadaşlarınızla sohbet ederken, ders çalışırken ya da rahatlamaya çalışırken size eşlik eder. Filtre kahve faydaları ile ilgili detaylı bilgiye tıklayıp detaylıda inceleyebilirsiniz.

Enerji seviyesini yükseltip odağı arttıran filtre kahvenin, bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok faydası vardır. Eğer siz de filtre kahvenin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Filtre Kahvenin 10 Faydası

1. Enerji seviyesini yükseltir

Kahve çekirdeklerinde bulunan kafein, enerji seviyesini yükselten bir uyarıcıdır. Tüm kahve çeşitlerinde olduğu gibi, filtre kahve de belli miktarda kafein bulunur. Kahve içerken vücuda alınan kafein, hızlıca kana karışıp vücut tarafından emilir ve beyne gönderilir. Kafein burada adenozin adı verilen ve yorgunluk hissi veren bileşenin düzeyini etkileyip daha enerjik hissetmenizi sağlar.

2. Zengin bir antioksidan kaynağıdır

Filtre kahve, barındırdığı klorojenik asit ve polifenol içeriği ile zengin bir antioksidandır. Vücuda giren serbest radikallere karşı koruma sağlayan bu antioksidanlar, sağlığınızı korumada size yardımcı olur. Filtre kahvenizden aldığınız her bir yudum, oksidatif stresi azaltıp vücudunuzu güçlendirir.

3. Bilişsel becerileri kuvvetlendirir

Kafein, dopamin ve noradrenalin gibi nörotransmiterlerin daha fazla salgılanmasını sağlar. Bu durum, araştırmalara göre, belirli miktarda kafein tüketmenin çeşitli bilişsel aktiviteler üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösterir. Dolayısıyla, filtre kahve içmenin hafızayı güçlendirme, dikkati arttırma ve konsantrasyona yardımcı olma gibi olumlu etkileri bulunduğunu söylemek mümkündür. 

4. Tip 2 diyabet riskini azaltır

Filtre kahvenin içeriğinde bulunan klorojenik asit ve benzeri antioksidanlar, insülin hassasiyetini arttırıp enflamasyonu azaltır. Ayrıca, filtre kahve tüketimi metabolizmayı da kuvvetlendirip glukoz yönetimini arttırır. Böylece düzenli filtre kahve tüketen kişilerin tip 2 diyabet riskinin azaldığını söylemek mümkündür.

5. Beyin faaliyetlerini ve sağlığını destekler

Kafein tüketimi, beyindeki nöronları korumaya yardımcı olarak çeşitli nörolojik sorunların ortaya çıkışını önler. Örneğin, dopamin salgılayan nöronların ölmesiyle ortaya çıkan Parkinson hastalığına yakalanma riski, düzenli kafein tüketimi ile ciddi ölçüde azalır. Alzheimer hastalığına yakalanma riski de kafein tüketimi ile büyük oranda azaltır.

6. Kilo vermeye yardımcı olur

Filtre kahve, pek çok açıdan kilo vermeye yardımcı olabilir. Öncelikle, kafein tüketimi, spor esnasında daha enerjik hissetmenizi sağlar. Bu sayede daha verimli egzersiz yaparak daha fazla kalori yakabilirsiniz. Ayrıca, kafein, egzersiz sonrasında devam eden kalori yakımını da destekleyerek yağlardan daha hızlı kurtulmanızı sağlar.

Ek olarak, filtre kahve, düşük kalori içeriği ile de kilo vermeye yardımcı olur. 100 mililitresinde yalnızca yarım kalori bulunan filtre kahve, diyet yapanlar için harika bir içecek seçeneğidir. Üstelik, filtre kahvenin metabolik faydaları ve kan akışını hızlandırması da kilo vermenize yardımcı olabilir.

7. Depresyon riskini azaltır

Kahve tüketimi, serotonin adı verilen nörotransmiterin düzeyinde artışa sebep olabilir. Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, depresyona ve üzgünlük hissine karşı birebirdir. Dolayısıyla, üzgün hissediyorsanız ya da kötü bir gün geçiriyorsanız, büyük bir bardak filtre kahvenin çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur diyebiliriz.

8. Karaciğer sağlığını destekler

Eğer içeriğimizi şimdiye kadar okuduysanız, filtre kahvenin vücuttaki tüm sistemler için faydalı olduğunu anlamışsınızdır. Karaciğeriniz, sizi sağlıklı tutmak için çalışır. Vücudumuzun gizli kahramanı olan karaciğer, filtre kahvenin içindeki antioksidanlardan faydalanarak daha etkili bir şekilde çalışabilir. Ayrıca filtre kahve tüketimi karaciğeri hasardan ve yağ birikiminden koruyup organın savunmasını güçlendirebilir.

9. Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar

Filtre kahvenin içinde bulunan klorojenik asit, midenin sindirim özelliğini destekleyebilir. Özellikle yemekten sonra içilen bir bardak filtre kahve, mide asitlerinin salgılanmasını sağlayarak yiyeceklerin sindirimini hızlandırır. Ayrıca, filtre kahve tüketmek, yemekten sonra üzerinize çöken ağırlıktan kurtulmak için de birebirdir.

10. Kanser riskini azaltabilir

Araştırmalar, kahve tüketiminin kanser riskini azaltma potansiyeli olduğunu göstermiştir. Filtre kahvenizden aldığınız her bir yudum, vücudunuza daha fazla klorojenik asit ve polifenol girmesini sağlar. Kahve setleri ile kahvede bulunan bu tip antioksidanlar ve bileşenler, serbest radikaller ile savaşarak vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunun sonucunda da kanser riski başta olmak üzere çeşitli kronik hastalıklara yakalanma riskiniz önemli ölçüde azalır.

Bloga dön