Soğuk Filtre Kahve! Yazın Vazgeçilmez İçeceği Nasıl Yapılır?

Soğuk Filtre Kahve! Yazın Vazgeçilmez İçeceği Nasıl Yapılır?

Soğuk filtre kahve, sıcak yaz aylarında serinlemek için tüketilebilecek içeceklerin başında gelir. İçeriğindeki kafein ile zindelik ve enerji veren soğuk filtre kahve, ferah aroması ile benzersiz bir yaz içeceğidir. Tüm kahve severlerin favorisi olan soğuk filtre kahve, kafelerden restoranlara her yerde bulabileceğiniz eşsiz bir lezzettir.

Günün herhangi bir saati tüketebileceğiniz soğuk filtre kahve, oldukça basit tarifiyle de ön plana çıkar. Bu pratik içeceği yaparken dikkat etmeniz gereken konu ise özel kahve çekirdekleri kullanmak ve doğru demleme yöntemlerine başvurmaktır.

Eğer siz de soğuk filtre kahve demlemenin sırrını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Bu içerikte, tüm kahve tutkunlarının seveceği soğuk filtre kahve tarifini paylaşacağız.

Soğuk Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

1. Adım: Doğru Kahve Çekirdeklerini Seçmek

Soğuk filtre kahve yapmanın ilk aşaması, doğru kahve çekirdeklerini seçmektir. Damak zevkinize uygun, aromasını sevdiğiniz bir kahve çekirdeği seçerek işe başlayabilirsiniz. Taze kahve çekirdekleri kullanmak, içeceğinizin lezzetinin ve aromasının daha belirgin olmasını sağlar. 

Eğer kahvenizin keskin ve aromatik olmasını istiyorsanız, Arabica çekirdeklerinden üretilen kahveler tam size göredir. Bunun yanında, en eşsiz karışımlarda kullanılan Robusta kahveler de kahve severler tarafından sıklıkla tercih edilir. Single Origin gibi belirli bir coğrafi bölgede üretilen kahveler ise otantik aromalar yakalamak için birebirdir.

Dozzee Coffee, sunduğu birbirinden lezzetli kahve çeşitleri ile doğru kahve çekirdeğini seçmede size yardımcı olabilir.

kahve çekirdekleri

2. Adım: Kahve Çekirdeklerini Öğütme

Kahve çekirdeklerinizi seçtikten sonraki aşama bu çekirdekleri öğütmektir. Filtre kahve için tercih edilen öğütme derecesi genellikle orta derecedir. Eğer öğütme işlemini kendiniz yapacaksanız kullanacağınız demleme yöntemine uygun incelikte öğütmeye özen göstermelisiniz.

Moka pot ve AeroPress için genelde Türk kahvesinden biraz daha kalın öğütülmüş çekirdekler gerekir. V60 ve Chemex yöntemi için daha kalın çekirdekler tercih edilir. French Press ise diğer yöntemlere kıyasla daha kalın öğütülmüş çekirdekler kullanır.

Eğer kendiniz kahve öğütmek ile uğraşmak istemiyorsanız, yine Dozzee Coffee tarafından sunulan hazır öğütülmüş filtre kahvelerden faydalanabilirsiniz. İstediğiniz incelikte öğütülen kahveler sayesinde tüm demleme yöntemlerine uygun kahveler elde edebilirsiniz.

kahve öğütmek

3. Adım: Kahvenizi Demlemeye Başlayın

Soğuk filtre kahvenizi demleme sürecine, öğütülmüş kahve çekirdeklerinizi büyük bir cam sürahi ya da kavanoza koyarak başlayın. İster oda sıcaklığında ister soğuk suyu ekleyerek kahvenizin suya iyice karışmasını sağlayın.

Dilerseniz, bu aşamada French Press de kullanabilirsiniz. Ancak French Press’in boyut olarak küçük olması, soğuk filtre kahvenin uzun demleme süreci göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir dezavantajdır. Bu sebeple, mümkün olduğunca büyük bir kap tercih ederek daha fazla kahve yapabilir, kahvenizin tadını daha uzun süre çıkarma imkanı yakalayabilirsiniz.

kahve demleyen adam

4. Adım: Kahvenizin Demlenmesini Bekleyin

Soğuk filtre kahvenin demlenme süreci oldukça uzundur ancak kahvenin aromasını ve tadını veren de bu uzun demleme aşamasıdır. Bekleme süreniz ne kadar uzun olursa kahvenizin aroması ve tadı da o kadar belirgin olur.

Kahve çekirdekleri soğuk suda epey yavaş bir şekilde çözündüğü için soğuk filtre kahveniz hemen olmaz. Filtre kahvenizi buzdolabına koyduktan sonra 12 ila 24 saat arasında beklemeniz gerekir. Uzun süre bekleyen bir filtre kahvenin lezzeti derinleşip tat profili zenginleşir. 

Bu bekleme sürecinin sonunda elde edilen soğuk filtre kahve – diğer adıyla Cold Brew – pek çok kahveli tarifte kullanılabilir. Ayrıca, çeşitli katkılar ve eklemeler ile soğuk kahvenizin tadını çok daha aromatik bir hale getirmeniz mümkündür.

5. Adım: Küçük Lezzet Katkıları

Soğuk filtre kahvenizi demledikten sonra, isteğe bağlı olarak, tadını değiştirmek için çeşitli katkılar ekleyebilirsiniz. Bir dilim limon, nane yaprağı ya da vanilya gibi katkılar ile kahvenizin daha aromatik bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Elbette, kahvenize daha tatlı bir aroma vermek istiyorsanız, Dozzee Coffee’nin sunduğu soslar ve şuruplar sizin için birebirdir. Kahvenizin içine katabileceğiniz bu soslar sayesinde farklı aromalarda soğuk filtre kahve yapabilirsiniz.

İsterseniz soğuk filtre kahvenizi süt ve çeşitli soslar ile sunarak daha otantik bir tat yaratabilirsiniz. Bunun yanında, soğuk filtre kahvenizi çeşitli krema ve meyveler ile süsleyerek eşsiz yaz tarifleri yapabilirsiniz.

Bloga dön