Sağlıklı Bir Seçenek mi? Filtre Kahve ve Kalori İlişkisi

Sağlıklı Bir Seçenek mi? Filtre Kahve ve Kalori İlişkisi

Filtre kahve, kahve çeşitleri arasından en çok tercih edilenidir. Hem sıcak hem de soğuk çeşitleri ile her mevsimde rahatlıkla tüketilebilen bu kahve çeşidi, çok sayıda faydası ile de ön plana çıkar.

Peki, filtre kahve tüketmek gerçekten sağlıklı bir seçenek mi? Sabah kalkınca içtiğiniz bir fincan filtre kahve sizin için zararlı olabilir mi? Diyet yaparken filtre kahve tüketebilir misiniz? Eğer siz de bu soruların yanıtını merak ediyorsanız, içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Filtre Kahvede Kaç Kalori Var?

Eğer kilo vermeye çalışıyor, kalori sayıyorsanız size iyi bir haberimiz var! Filtre kahve, çay ve sudan sonra içebileceğiniz en az kalorili içecekler arasında. 100 mililitresinde yalnızca yarım kalori bulunan filtre kahvenin 500 mililitresinde 2,5 kalori bulunuyor. Bunu diğer popüler içecekler ile şu şekilde kıyaslayabiliriz:

  • Kolanın 100 mililitresinde 38 kalori, 500 mililitresinde ise 190 kalori bulunuyor,
  • Limonatanın 100 mililitresinde 40 kalori, 500 mililitresinde ise 200 kalori bulunuyor,
  • Sütün 100 mililitresinde 42 kalori, 500 mililitresinde ise 210 kalori bulunuyor,
  • Şekerli portakal suyunun 100 mililitresinde 45 kalori, 500 mililitresinde ise 225 kalori bulunuyor.

Diyet Yaparken Filtre Kahve İçilebilir Mi?

Bir önceki başlıkta değindiğimiz üzere, filtre kahve oldukça düşük bir kalori içeriğine sahip. Bunun başlıca nedeni ise filtre kahvenin taze kahve çekirdeklerinden hazırlanan bir karışımdan yapılması. Herhangi bir katkı maddesi ya da şeker ilavesi içermeyen filtre kahve, doğal olarak düşük bir kalori oranına sahip.

Bütün bu bilgiler ışığında baktığımızda, filtre kahve, diyet yapan kişiler için, şekerli içeceklere harika bir alternatiftir. Zira, filtre kahvenin içeriğinde şeker ve karbonhidrat bulunmaz. Filtre kahvenin 100 mililitresinde yalnızca 0,04 gram yağ ve 0,12 gram protein bulunur. Bu da filtre kahveyi şeker dolu işlenmiş gıdalardan çok daha faydalı bir içecek haline getirir.

Elbette, her içecekte olduğu gibi filtre kahveyi de kararında, ölçülü bir şekilde tüketmek gerekir.

diyet yaparken filtre kahve içmek

İstediğimiz Kadar Filtre Kahve Tüketebilir Miyiz?

Hazır ölçülülükten bahsetmişken, istediğimiz kadar filtre kahve tüketebilir miyiz? Günde kaç bardak filtre kahve “normal ölçü” sayılabilir? Gelin bu soruların yanıtını arayalım.

Öncelikle, istediğiniz kadar filtre kahve tüketmemelisiniz. Zira, her ne kadar besin değeri düşük olsa da filtre kahvenin içeriğinde kafein bulunur. Kullanılan kahve çekirdeğine göre değişmekle birlikte bir fincan (240 mililitre) filtre kahvede genellikle 75 ila 130 miligram arasında kafein vardır. Yetişkinler için güvenli olarak tüketilebilecek günlük kafein dozu ise 300 miligram civarındadır; bu rakam da günlük 2 ila 4 bardak filtre kahveye denktir. Dolayısıyla, sağlığına dikkat eden bir kişiye 3 bardak filtre kahveden fazlasını önermeyiz.  

kahve içen kadın

Filtre Kahve Sağlıklı Bir Seçenek Mi?

Filtre kahve tüketenlere iyi bir haberimiz var. Yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli filtre kahve tüketiminin vücut açısından pek çok faydası olduğunu gösteriyor. İçeriğindeki kafein sayesinde filtre kahve, nöronlardan karaciğere, vücudumuzdaki pek çok sistemin sağlıklı kalmasını sağlıyor. Bu da onu diğer içecek çeşitlerine kıyasla çok daha sağlıklı ve avantajlı bir alternatif haline getiriyor. Ayrıca, düzenli filtre kahve tüketmenin zihni dinç tuttuğu ve kanseri önlediği de düşünülüyor.

Neden Düzenli Filtre Kahve Tüketmek Gerekir?

Bahsettiğimiz üzere, filtre kahvenin sahip olduğu çok sayıda fayda, onu sağlıklı bir içecek haline getiriyor. Elbette, düzenli filtre kahve tüketiminin pek çok fiziksel ve psikolojik faydası da var. Örneğin, filtre kahve, beynin dopamin salgılamasını sağlayarak motivasyonu ve mutluluğu arttırıyor. Ayrıca, içeriğinde bulunan kafein sayesinde beyni uyararak kendimizi daha enerjik hissetmemize de neden oluyor.

Filtre kahvenin diğer faydalarını ise şu şekilde saymak mümkündür:

  • Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruma sağlar,
  • İnsülin hassasiyetini arttırıcı özelliği ile Tip 2 Diyabete yakalanma riskini düşürür,
  • İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde mide sağlığını korur,
  • Konsantrasyonu arttırır,
  • Dopamin hormonunu arttırarak depresyon riskini azaltır,
  • Karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Bütün bu faydaları bir kenara bırakırsak, filtre kahve tanışma seti ile en keyifli sohbetlerin olmazsa olmazlarındandır. Arkadaşlarınızla bir kafeye gittiğinizde size eşlik eden, saatlerce süren konuşmalarınız esnasında sizin yanınızda olan yegane şey aslında filtre kahvedir. Filtre kahveyi sevmenin başka bir boyutuna ise Dozze Coffee’nin sunduğu birbirinden güzel filtre kahveler ile ulaşabilirsiniz.

Bloga dön