Filtre Kahve Sağlık için Mucizevi İçecek mi?

Filtre Kahve Sağlık için Mucizevi İçecek mi?

Sabah kalktığınızda sıcak bir bardak filtre kahve ile güne kendinizi hazırlayabilirsiniz. Ülkemizdeki kahve kültürünün de etkisiyle yoğun bir şekilde tüketilen filtre kahve, sahip olduğu eşsiz aromalar ile tüm kahve severlere hitap eder. Elbette, yoğun bir şekilde kahve tüketen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında da filtre kahvenin sağlığa faydalı olup olmadığı gelir. 

Filtre kahve tüketmenin sağlık açısından çeşitli faydaları olduğu bilimsel araştırmalar ile sabittir. Antioksidan görevi görüp vücudun daha zinde olmasını sağlayan filtre kahve, çok sayıda faydası ile ön plana çıkar. Peki filtre kahvenin faydaları nelerdir? Gelin hep beraber keşfedelim.

Diğer Kahvelerden Farkı Ne?

Filtre kahve, diğer kahve çeşitlerinden belli başlı özellikleri ile ayrılır. Öncelikle, filtre kahvenin demleme ve sunma metodu, diğer kahve çeşitlerinden büyük oranda farklıdır. Tamamen taze bir şekilde hazırlanan filtre kahve, herhangi bir yapay katkı maddesi eklenmeden sunulur ve yanında özel şuruplar ile güzel bir sunum yapılabilir. Bu özelliği ile kahvenin orijinal tadı ve aroması açığa çıkar. Ayrıca, besin değerleri ve sağlık açısından da filtre kahvenin daha faydalı olduğunu söylemek mümkündür.

Filtre Kahvenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1. Enerji verici özelliğe sahiptir

Filtre kahve, kafein içeriği ile enerji verici özelliğe sahiptir. Sabah içeceğiniz bir bardak filtre kahve, yorgunluğunuzu alıp sizi güne hazır hale getirir. Üstelik, filtre kahvenin konsantrasyon arttırdığı da bilinmektedir. Yani iş yaparken ya da ders çalışırken odaklanmaya ihtiyacınız varsa bunu filtre kahve tüketerek başarabilirsiniz. Bunun yanında, masa başında geçirdiğiniz uzun saatler boyunca uykunuzun gelmemesi için de filtre kahve tüketmeyi düşünebilirsiniz.

2. Dopamin hormonunu yükseltir

Filtre kahve, dopamin hormonunu yükseltip kendinizi daha mutlu ve memnun hissetmenizi sağlar. Motivasyonu da arttıran dopamin, yaptığınız işe daha dikkatli bir şekilde sarılmanızı sağlayıp size odaklanma konusunda yardımcı olur.

3. Karaciğer sağlığına iyi gelir

Genel olarak kahve tüketmenin karaciğer sağlığı için faydalı olduğu bilinmektedir. Düzenli kahve tüketen kişilerin çeşitli karaciğer hastalıklarına yakalanmaları daha düşük bir ihtimaldir. Üstelik, fibrozis ve siroz gibi hastalıkların ortaya çıkma riski de kahve tüketimi sayesinde önemli ölçüde azalır.

4. Parkinson hastalığını önler

Filtre kahve içmenin en büyük faydalarından birisi de Parkinson hastalığına karşı koruma sağlamasıdır. Zira, filtre kahvedeki kafein, beyindeki dopamin üreten nöronları koruyarak bu nöronların zarar görmesi sonucunda oluşan Parkinson benzeri hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır.

5. Stresi azaltıcı etkisi vardır

Düzenli olarak filtre kahve içmek gerçekten de daha stressiz ve huzurlu bir hayat yaşamanızı sağlayabilir. Araştırmalara göre filtre kahve tüketimi, beyninize dopamin salgılatarak kendinizi daha mutlu ve memnun hissetmenizi sağlar. Bunun sonucunda stres seviyenizde azalma görülür. Kısacası, eğer stresliyseniz, bir bardak filtre kahve size düşündüğünüzden daha yardımcı olabilir.

6. Vücudu toksinlerden arındırır

Filtre kahvenin sağlık için mucizevi bir içecek olduğunu kesinlikle söylemek mümkündür. Zira, filtre kahvede bulunan çeşitli antioksidanlar, vücudun toksinlerden arındırılmasında önemli rol oynar. Özellikle klorojenik asit ve polifenol, serbest radikallere karşı etkili savunma sağlayarak vücudunuzu zararlı maddelerden korur. Kısacası, düzenli filtre kahve tüketimi ile daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz.

7. İdrar söktürücüdür

Filtre kahve aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücüdür. Vücutta tutulan fazla sıvıyı uzaklaştıran filtre kahve, hipertansiyon başta olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olabilir.

8. Zihinsel fonksiyonları olumlu etkiler

Filtre kahve tüketiminin genel olarak zihinsel fonksiyonlar için faydalı olduğu bilinmektedir. Beyindeki nöronları koruyan filtre kahve, Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların ortaya çıkma riskini önemli ölçüde azaltabilir.

9. Katkı maddesi içermez

Diğer kahve türleriyle kıyaslandığında, filtre kahve, özel demleme metoduyla ön plana çıkar. Taze kahve çeşitleri çekirdeği' nin öğütülüp karıştırılmasıyla elde edilen bu kahve çeşidi, içeriğinde herhangi bir şekilde şeker, katkı maddesi ya da tatlandırıcı içermez. Aroması ve tadı tamamen doğal kahve çekirdekleri ile içeriğindeki çeşitli bitkilerden gelir. Bu da vücuduna zararlı maddeler almak istemeyen kişilerin gönül rahatlığı ile filtre kahve tüketebileceği anlamına gelir.

Gerçek Kahve Severler İçin Dozze!

Dozze Coffee olarak gerçek kahve severlere birbirinden lezzetli filtre kahve çeşitleri sunmayı hedefliyoruz. Siz de birbirinden eşsiz filtre kahve çeşitlerimizi deneyerek gününüze tat katabilirsiniz.

Bloga dön