Evde Mükemmel Filtre Kahve Demlemenin Sırları

Evde Mükemmel Filtre Kahve Demlemenin Sırları

Lezzetli bir bardak filtre kahveye kim hayır diyebilir ki? Sabah içtiğinizde güne enerjik başlamanızı sağlayan, kafede arkadaşlarınızla sohbet ederken size eşlik eden ve soğuk kış akşamlarını ısıtan bu benzersiz kahve çeşidinin neden popüler olduğunu anlamak zor değildir. Elbette, her filtre kahvenin aynı olduğunu söyleyemeyiz. Zira, mükemmel filtre kahveyi demlemek için doğru yöntemleri bilmek gerekir.

Eğer siz de evde mükemmel filtre kahve demlemenin sırlarını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz! Bu içerikte filtre kahve demlerken bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

 

 

Doğru Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Kahve miktarını iyi ayarlayın

Kahvenizin tadının ne su gibi olmasını istersiniz ne de aşırı koyu – tabiri caiz ise zift gibi – olmasını. Dolayısıyla, filtre kahve hazırlarken koyduğunuz kahve miktarını iyi bir şekilde ayarlamalısınız. En doğru ölçü birimi ise kullandığınız makine ve su miktarıdır.

Filtre kahve için tavsiye edilen oran 16 ml su için 1 gram kahve şeklindedir. Bu oranı, kullandığınız makineye göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin, V60 için 320 ml su ve 20 gram kahve kullanabilirsiniz.

Elbette, bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da damak zevkinizdir. Eğer yukarıda verdiğimiz oran sizin için fazla hafifse, kahve miktarını biraz arttırmayı deneyebilirsiniz. Aynı şekilde, eğer kahvenin tadı size fazla sert geliyorsa kahve miktarını düşürebilirsiniz. Damak tadınızı keşfetmeniz için farklı oranları denemenizi tavsiye ederiz.

Sıcaklığa dikkat edin

Sıcaklık, filtre kahvenin aromasını ve tadını belirleyen başlıca unsurlar arasındadır. Eğer kahveye eklediğiniz su kaynar olursa, kahve çekirdekleri demleme sırasında yanarak acı bir tat verebilir. Bunun yanında, su yeterince sıcak olmazsa kahvenizin demleme süresini uzatabilir, zayıf ve ekşi bir aromaya sahip olmasına neden olabilir.

Araştırmalara göre en ideal kahve demleme sıcaklığı 90,5-96 Cº arasındadır. Bu sıcaklığın altındaki demlemeler, kahvenin daha zayıf bir aromaya sahip olmasını sağlar. Bu nedenle – Dark Roast gibi – sert kahveler demliyorsanız, sıcaklığı biraz düşük tutarak kahvenin acılığını azaltabilirsiniz. Aksine, eğer demlediğiniz kahvenin aroması halihazırda zayıfsa kaynar su kullanarak aromanın daha da açığa çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Görebileceğiniz üzere, suyun sıcaklığını doğru ayarlamanız, filtre kahvenizin tadını da büyük oranda etkiler. 

Doğru dökme yöntemini biçimini bulun

Evet, suyu dökme biçiminiz gerçekten de önemlidir. Eğer su dökme biçiminiz yanlış olursa kahvenizin hem demlenme süresi hem de asiditesi yükselir. Bunun için, suyu dikkatli ve doğru bir şekilde döktüğünüzden emin olmalısınız.

Peki, suyu yanlış döküp dökmediğinizi nasıl anlayacaksınız? Aslında, bu sorunun cevabı epey basit. Yapmanız gereken tek şey, demlendikten sonra, kahvenizi güzelce incelemek. Eğer kahve yatağınızın ortasında krater benzeri bir çöküntü görüyorsanız suyu yanlış döküyorsunuz demektir.

Bu durumun önüne geçmek için yapmanız gereken şey suyu kahve yatağına parça parça dökmektir. Böylece suyun eşit yayıldığından emin olarak kahvenizin eşit bir şekilde demlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kahvenin çiçeklenmesini sağlayın

Kahve demlemenin en güzel kısmı çiçeklenme kısmıdır. Bu eşsiz görüntü, size demleme işlemini doğru yaptığınızı gösterir.

Peki, “çiçeklenme” tam olarak nedir? Bu işlemi kahvenin fokurdayıp kabarcık çıkarması olarak tanımlayabiliriz. 

Sıcak suyu kahve çekirdeklerinin üzerine döktüğünüzde açığa çıkan karbondioksit, kahvenin fokurdamasına neden olur. Çiçeklenme olarak anılan bu işlem sayesinde kahve yatağı yayılıp genişler. 

Kahvenizin çiçeklenmesi için ideal su miktarı kahve miktarının üç katı kadardır. Biraz daha fazla ya da az su koyarak da kahvenizi fokurdatabilirsiniz.

Çiçeklenme sayesinde kahve yatağı eşit bir hale gelir ve kahveniz doğru biçimde demlenir. Üstelik, çiçeklenme sırasında açığa çıkan karbondioksit; kahvenin tam anlamıyla çözünmesini, böylece aroma ve tadının açığa çıkmasını sağlar.

İyi bir filtre kahve seçtiğinizden emin olun

Eğer mükemmel filtre kahve çeşitlerini içmek istiyorsanız, mükemmel bir filtre kahve satın almalısınız! Aroma, tat ve asidite olarak damak zevkinize uygun bir kahve seçerek aradığınız lezzeti yakalayabilirsiniz. Bunun için, Dozze Coffee tarafından sunulan filtre kahve seçeneklerine göz atmayı unutmayın. 

Birbirinden farklı kahve çeşidine yer verdiğimiz geniş kataloğumuz sayesinde size her zaman en kaliteli filtre kahve karışımlarını sunmaktayız. Demleme biçiminize göre sipariş edebileceğiniz kahve çeşitlerimiz sayesinde uzman bir barista kadar lezzetli kahveler hazırlayabilirsiniz.

Bloga dön